31 Temmuz Son Sanayi Sicil Entegrasyonunu Unutma

KİMLER YAPMAK ZORUNDA?

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 1 inci maddesinde sanayici tanımı yapılmaktadır. Bu düzenlemeye göre;

Bir maddenin vasıf, şekil, hassa veya terkibini,Makine, cihaz, tezgâh, alet veya diğer vasıta ve kuvvetlerin yardımı ile veya sadece el emeği ile Kısmen veya tamamen değiştirmek veya bu maddeleri işlemek suretiyle,Devamlı ve seri halinde imal veya istihsal eden yerlerle madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler,sanayi işletmesi sayılmaktadır.

Ayrıca 7033 sayılı Kanunla bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de imalatçı işletmeler kapsamına dahil edilmiş olup buna göre,Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle,Elektrik veya sair enerji istihsal eden santraller,Gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri,Bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de, sanayi işletmesi ve sanayici kapsamındadır.

6948 sayılı Kanuna göre sanayi işletmelerinde yapılan işler, sanayi işleri ve buraları işletenler sanayici olarak tanımlanmıştır.Kısacası Kapasite Raporu ve Sanayi Sicil Belgesi Olan Tüm İşletmeler E Devlet Üzerinden Sanayi Sicil Belgelerini kayıt ettirmek zorundadır.

NASIL E DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILIR

1.Adım

2.Adım

3.Adım

4.Adım

VİZE İŞLEMİ NASIL YAPILIR.

E Devlet üzerinden işletme sahibi bilgileri ile giriş yapılır.

https://sso.sanayi.gov.tr/serviceredirector.aspx?sid=8582E649-2A10-4902-987C-3791A3502A23 Uygulama ile ilgilli ekrana giriş yapılıp belge numarası girişi yapılarak vize işlem onayına gönderilmektedir.

23.07.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com 
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

Bu yazı Genel, Muhasebe kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir