"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mali Müşavirlere Yeni Bir Beyanname Yükü Daha Getirildi.

Yeni Bir Vergi Ve Yeni Bir Beyanname İle Mali Müşavirlere De Ek Bir Yük Geldi!

Turizm Payı Beyannamesi 1 Nolu Genel Tebliği 02.11.2019 Resmi Gazetesinde Yayınlandı

11/7/2019 tarihli ve 7183 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun gereğince alınacak turizm payının beyanı ve tahsiline ilişkin usul ve esaslar bu tebliğ ile düzenlendi.

Belirlenen ticari işletmeler; elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden, aşağıdaki oranlarda hesaplanan turizm payını, “Turizm Payı Beyannamesi” ile beyan etmekle yükümlüdür.

a) Bileşik tesisler ile konaklama tesislerinden binde yedi buçuk,

b) Bakanlıktan belgeli yeme-içme ve eğlence tesislerinden binde yedi buçuk,

c) Deniz turizmi tesisleri ile Bakanlıktan belgeli deniz turizmi araçlarından binde yedi buçuk,

ç) Seyahat acentalarından (münferit uçak bileti satışları hariç) on binde yedi buçuk,

d) Havayolu işletmelerinden (ticari yolcu taşımacılığı faaliyetlerinden) on binde yedi buçuk,

e) Havalimanı ve terminal işletmelerinden binde iki,

Kış, termal, sağlık, kırsal ve nitelikli spor turizmi gibi Bakanlık tarafından teşvik edilmesi uygun görülen turizm türlerinde faaliyet gösteren tesisler için bu oranlar yüzde elli indirimli olarak uygulanır.

Bileşik Tesisler: Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen kısmi turizm işletmesi veya turizm işletmesi belgesiyle faaliyette bulunan turizm kentleri, turizm kompleksleri ve tatil merkezlerini ifade eder

ÖRNEK:

X A.Ş. Ekim/2019 dönemine ilişkin olarak vereceği Turizm Payı Beyannamesinde

•             Antalya ilindeki otel için 1.100.000 TL toplam tutar üzerinden binde yedi buçuk oranında 1.100.000 x 0,0075 = 8.250 TL,

•             Afyonkarahisar ilindeki termal otel için ise 600.000 TL toplam tutar üzerinden binde yedi buçuk oranında hesaplanacak tutara yüzde elli indirim uygulanarak hesaplanan 600.000 x 0,0075 = 4.500 / 2 = 2.250 TL turizm payını,

2/12/2019 günü saat 23.59’a kadar Vergi Dairesine e-beyan ile gönderecek,

8.250 + 2.250 = 10.500 TL turizm payını aynı sürede ödeyecektir.

Elektronik ortamda göndermek zorunluluğu ile beyan dönemleri; Kurumlar vergisi mükellefleri için aylık, Diğerleri için üç aylık olarak belirlenmiştir.

Gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesine, beyan dönemini takip eden ayın son günü olarak, boş da olsa verilmesi düzenlenmiştir.

Turizm payı tutarını azaltıcı mahiyetteki düzeltme beyannamelerine ilişkin yapılacak düzeltme işlemleri genel esaslara göre vergi dairesi tarafından yerine getirilecektir.

Turizm Payı Beyannamesi vermekle yükümlü olanların ilk beyanname gönderilmeden önce turizm payı mükellefiyetinin tesis işlemlerinin yapılması için Başkanlığın İnteraktif Vergi Dairesi (https://ivd.gib.gov.tr/) sistemi üzerinden elektronik ortamda başvuru yapmaları ya da dilekçe ile yetkili vergi dairesine müracaat etmeleri veya dilekçelerini kayıtlı posta (Taahhütlü, Acele Posta Servisi (APS) vb.) ile göndermeleri gerekmektedir. Ancak geçici madde gereği bu Tebliğin yayımlandığı tarihten itibaren yükümlü olanlar 15 gün içinde bu işlemi yapmaları gerekmektedir.

Ekim/2019 dönemi ilk beyannamelerini takip eden ayın son günü olan 30/11/2019 tarihinin resmi tatil olduğundan 2/12/2019 günü, üç aylık dönemler hâlinde beyan edecek mükelleflerin Ekim-Kasım-Aralık/2019 dönemi ilk beyannamelerini 31/1/2020 günü beyan etmeleri gerekmektedir.

06.11.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: Content is protected !!